Fischer: Financování českého školství se musí dostat na průměr zemí OECD

Jakub Fischer se podílel v rámci externí spolupráce s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na přípravě dokumentu Hlavní směry vzdělávací politiky v rámci připravované Strategie vzdělávací politiky 2030+. Stal se garantem kapitoly strategického dokumentu s názvem Zvýšení financování a zajištění jeho stability.

Fischer pro Seznam Zprávy uvádí, že se musí zvýšit finacování vzdělávání na průměr zemí OECD. Dodává, že zmíněný cíl je realistický a nezbytný. České školství, v porovnání se strukturou výdajů ostatních zemí Evropské unie, patří mezi podfinancované oblasti. Naopak výrazné množství peněz se investuje do staveb a oprav silnic a dálnic nebo energetiky a paliv. S financování úzce souvisí platy učitelů. „Kontrolní otázka – zamyslete se nad tím, jaký je rozdíl mezi profesionálním basketbalistou v americké NBA a učitelem v českém vzdělávacím systému. Nedávno se diskutovalo o pohádkově vysoké mzdě Tomáše Satoranského. A on vysvětloval, že pro něj nejsou důležité peníze jako takové, stačilo by mu i méně, ale pro něj je to ohodnocení prestiže, protože v NBA je vaše mzda vysoce zkorelovaná s vaší prestiží,“ uvádí Fischer pro Seznam Zprávy.

Celý článek o situaci ve školství si lze přečíst na Seznam Zprávách.

Foto: Profimedia, Profimedia.cz