ANALÝZA: Zrušení superhrubé mzdy spotřebu domácností příliš nepodpoří

Předseda vlády Andrej Babiše v rámci poslaneckého pozměňovacího návrhu k tzv. daňovému balíčku předkládá návrh na zrušení tzv. superhrubé mzdy včetně snížení mezní efektivní sazby daně z příjmu fyzických osob o čtvrtinu. Předpokládaný negativní dopad do veřejných rozpočtů je přibližně 90 miliard korun. Dle ministerstva financí předložený návrh výrazně podpoří spotřebu domácností. Děkan Fakulty informatiky a statistiky Jakub Fischer, vedoucí katedry ekonomické statistiky Petr Mazouch a členka katedry veřejných financí Fakulty financí a účetnictví Savina Finardi zpracovali studii, která tento argument vyvrací.

Na stránkách Fakulty informatiky a statistiky byla publikována tisková zpráva i kompletní analýza, kterou si na odkazech mohou zájemci přečíst.